BULUTİSTAN YENİ OPERASYON MERKEZİ İLE GLOBALLEŞME ADIMLARINI HIZLANDIRDI

BULUTİSTAN YENİ OPERASYON MERKEZİ İLE GLOBALLEŞME ADIMLARINI HIZLANDIRDI

Türkiye’nin ilk yerli bulut sağlayıcısı Bulutistan, kendi ürettiği yazılım ve çözümleri, farklı coğrafyalara yayılan güçlü donanım parkıyla globalleşme hedeflerine hızla ilerliyor

Kurulduğu günden bu yana “Tek işimiz bulut” mottosuyla kendini sürekli geliştirmeye, farklı iş birlikleriyle ürün ve hizmetlerini büyütmeye odaklanan Bulutistan, globalleşme adımlarını Vadi İstanbul Bilişim Vadisi operasyon merkezi üzerinden hızlandırdı. Globalleşme ve büyüme hedefleri doğrultusunda sistem yönetiminden izlemeye, destek yönetiminden network ve güvenliğe, sanallaştırmadan yedeklemeye kadar çok sayıda uzmanlığı buluşturduğu bulut operasyonlarını genişleten şirket, yeni dönemde Ar-Ge’ye ağırlık veriyor. Operasyon ve inovasyon merkezi olarak tasarladığı yeni operasyon merkezi ile alanında öncü Ar-Ge projeleri geliştirerek Türkiye ekonomisine sunduğu katma değeri artırmayı hedefliyor.

Uçtan uca bulut çözümleri hizmeti sunacak

Türkiye’de büyüme ve yurt dışına açılma hedeflerine yönelik yatırımlar aracılığıyla bulut operasyonları ve ekibini genişletmeye odaklandıklarını belirten Bulutistan Bulut Platformları Mühendisliğinden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ekrem Sekman konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Yeni operasyon merkezimizde kendi yazılımlarımızı da geliştirmeye başladık. İlk etapta IoT gateway yazılımını geliştirdik. Bu ve buna benzer yazılımları birer PAAS (Platform as a service – Platform hizmeti) hizmeti olarak konumlandırmayı hedefliyoruz.”

Yeni yetkinlikler kazanacak

Avrupa’nın da en hızlı büyüyen 20 şirketinden biri olarak her yıl ortalama yüzde 200-300’lük büyüme gerçekleştirdiklerini ve bulut bilişim alanında Türkiye’nin unicorn’u olma vizyonuna adım adım yaklaştıklarını vurgulayan Bulutistan Bulut Operasyonlarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Hakan İnanır, “2022’yi yüzde 300’lük rekor büyüme ile kapattık. Gerçekleştirdiğimiz başarılı büyüme performansı, bulut operasyon ekibimizin genişleyerek yeni yetkinlikler kazanmasını zorunlu kılıyor. Yeni operasyon merkezimizde Ar-Ge’ye de odaklanırken ekibimizin yetkinlik seviyesini artırmayı hedefliyoruz. Bu sayede globalleşme adımlarımızı hızlandırarak kısa sürede hedeflediğimiz noktadaki yerimizi alacağız. Iaas, Paas ve Saas hizmetlerinin birleştiği noktalarda yatırım yaptığımız yeni bir büyüme alanı olan Topluluk Bulut servislerimizi, zaman zaman iş ortaklarımızın yeteneklerinden de yararlanarak sunuyoruz. Finans Bulutu ve Perakende Bulutu gibi çözümlerimizle kendi regülasyonu olan sektörler için özelleştirilmiş bulut altyapıları sunuyoruz. Yurt içi ve dışındaki tüm operasyonlarımızı yöneteceğimiz yeni operasyon merkezimiz aracılığıyla, genişleyen ekibimiz ile ulusal ve uluslararası sertifikalarımızdan aldığımız güçle müşteri portföyümüzü genişletirken, uçtan uca bulut çözümleri sunacağız” dedi.