CHP’Lİ ARPACI’DAN ÖĞRETMENLERE 24 KASIM’DA BİR MAAŞ İKRAMİYE TEKLİFİ

CHP’Lİ ARPACI’DAN ÖĞRETMENLERE 24 KASIM’DA BİR MAAŞ İKRAMİYE TEKLİFİ

CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, öğretmenlerin motivasyonlarının yükseltilmesi amacıyla 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye verilmesi için kanun teklifi hazırladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Şeref Arpacı, 24 Kasım Öğretmenler gününde ekonomik kriz nedeniyle maddi sıkıntılar yaşayan öğretmenlerin bu sorunlarının bir nebze de önüne geçilmesi ve motivasyonlarının artması amacıyla öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesine ilişkin kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu. 

ÖĞRETMENLER ZARURİ İHTİYAÇLARINI BİLE KARŞILAYAMIYOR

Öğretmenlerin maaşlarının düşük olduğunu belirten Arpacı, "Ne yazık ki, öğretmenlerin karşılaştığı maddi sıkıntılar da bir gerçektir. Ekonomi politikaları nedeniyle ülkemizin içerisinden geçtiği yüksek enflasyon en çok da Öğretmenlerimizi etkilemektedir. Maaşlarının düşük olması, enflasyona bağlı artan kiralar, gıda ve giyim harcamaları gibi zaruri ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale getirmektedir. Ayrıca, eğitim materyallerine, kitaplara ve diğer kaynaklara para ayıramaz hale gelmişlerdir."dedi. 

ÖĞRETMENLERİN MADDİ SIKINTISI MOTİVASYONUNU OLUMSUZ ETKİLİYOR

Öğretmenlerin maddi sıkıntı yaşadıklarını belirten Arpacı, "Öğretmenlerin maddi sıkıntıları, onların motivasyonunu olumsuz etkilemekte ve mesleği bırakmalarına yol açmaktadır. Bu da eğitim sisteminin istikrarını olumsuz etkileyecek ve geleceğimiz olan öğrencilerin kalitesini düşürecektir. Eğitim, bir toplumun temel taşıdır ve nitelikli öğretmenlere yatırım yapmak, geleceğimizin sağlam bir temel üzerine inşa edilmesini sağlayacaktır" diye ekledi.

ÖĞRETMEN MAAŞLARI VE ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

Öğretmenlere yönelik düzenleme yapılması gerekildiğini belirten Arpacı, "Bu nedenle, öğretmenlerin maaşları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi önemlidir. Öğretmenlerin daha iyi bir yaşam standardına sahip olmaları, mesleklerine daha fazla odaklanmalarını ve öğrencilere daha iyi bir eğitim sunmalarını sağlar. Bu gerekçelerle sunmuş olduğumuz Kanun Teklifi ile; Onların yaşadığı maddi sıkıntıların bir nebzede olsa önüne geçilmesi, öğretmenlerimizin motivasyonunun yükseltilmesi amacıyla 24 Kasım Öğretmenler Gününde bir maaş ikramiye verilmesi amaçlanmıştır.”cümlelerini kullandı.