Evliyalar şehri Bursa’yı bir günde dolu dolu gezdiler

Evliyalar şehri Bursa’yı bir günde dolu dolu gezdiler

Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanlığı tarafından "Tarih ve Kültür Gezileri” kapsamında Bursa gezisi düzenlendi. Günü birlik gezide Bursa’nın tarihi ve turistlik yerleri ziyaret edildi.

Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanlığı tarafından "Tarih ve Kültür Gezileri” kapsamında İstanbul ve Çanakkale gezilerinin ardından, Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti, evliyalar şehri yeşil Bursa'ya günü birlik gezi düzenlendi. Geziye Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanı Resul Aytekin, teşkilatlanma başkanı Yasin Uğur ve yaklaşık 40 kişi katıldı. Profesyonel rehber eşliğinde düzenlenen Bursa gezisi, bölgede kurulan ilk Osmanlı köylerinden olan UNESCO’nun listesinde de yer alan tarihi Cumalıkızık Köyü gezisi ile başladı. Bursa gezisi, Emir Sultan Türbesi ziyareti, Emir Sultan Camii Külliyesi ziyareti, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi gezisiyle devam etti. Öğle yemeğinin ardından Devlet-i Aliyye Ocakları üyeleri Yeşil Camii, Yeşil Türbe ziyareti Tophane Parkı’nda Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleriyle saat kulesi de ziyaret etti. Muradiye Külliyesi’ne yapılan ziyaretten sonra, 20 kubbeli Bursa Ulu Camii’de kılınan öğle namazının andından serbest zamanda Devlet-i Aliyye Ocakları üyeleri Koza Han, Uzun Çarşı ve bölgede bulunan turistlik yerleri de ziyaret etti. Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanlığının gezisi Ulu Cami’de kılınan akşam namazıyla sona erdi. Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanı Resul Aytekin, “Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanlığı olarak bu gün üçüncü gezimizi kapsamında Bursa’ya ecdadımızın ilk bıraktığı şehrimize gelmiş bulunmaktayız. Allah’ın izniyle buraları gezip, ecdadımıza olan sevgimizi gösterdik, duamızı yaptık. Şuanda Ulu Camideyiz. Bize buraları bırakan başta ecdadımız olmak üzere hepsine şükranlarımızı sunuyoruz. Bu kültür gezisi turlarımız devam edecek. Allah’ın izniyle herkesi tüm Denizlili kardeşlerimizi gezilerimize bekliyoruz” dedi.

Daha fazla katılımla geziler devam edecek

Gezi ile ilgili bilgi veren Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanlığı Teşkilatlanma Başkanı Yasin Uğur’da, “Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanlığının düzenlemiş olduğu gezilerimizin üçüncüsünde Osmanlının ilk başkenti olan Bursa’mıza geldik. Bursa’dan herkese selamlar, saygılar. Kısaca Devlet-i Aliyye Ocaklarını tanıtayım. Devlet-i Aliyye Ocaklarını Sultan 2. Abdülhamit Han’ın dördüncü kuşak torunu, şehzademiz Abdulhamit Kayıhan Osmanoğlu tarafından kurulmuş kültür ve yardımlaşma derneğidir. Bizlerde bu bağlamda kültür ve sosyal etkinlikler çerçevesinde tarihi geziler düzenliyoruz. Sabahleyin sabah namazını Cumalıkızık Köyünde kıldık. Emir Sultan Türbe, Yeşil Medreseyi gezdik. Şimdide Muradiye Külliyesindeyiz. Gezimiz camilerimiz ve tarihi yerlerle devam edecek. Gezi kafilemiz 40 kişiden oluşuyor. Allah’ın izniyle çok gazel bir gezi oldu. Bir sonraki gezide daha kalabalık olmak dileğiyle “ dedi.