'Önce indirim, sonra bindirim'e ayar çekiliyor!

'Önce indirim, sonra bindirim'e ayar çekiliyor!

Ticaret Bakanlığı tüketiciyi yanıltan e-ticaret sitelerini mercek altına aldı. İndirim kampanyalarında aldatıcı kampanyalar yakından izlenecek.

Vatandaştan yüzlerce şikâyet gelince Reklam Kurulu, kasım indirimleri için harekete geçti. Kurul "Önce bindir, sonra indir" yöntemiyle tüketiciyi aldatanlara ceza yağdıracak.

Kasım ayının gelişi ile birlikte e-ticaret devleri "şahane, efsane, süper, mükemmel" gibi reklamlarla vatandaşa bazı ürün gruplarında yüksek indirimler vaat ederken, indirimlerin gerçekliğini araştırmak için Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu harekete geçti.

Kasım ayının gelişiyle e-ticaret devleri “şahane, efsane, süper” gibi reklamlarla vatandaşlara yüksek indirimler vaat ediyor. Pek çok firmanın ürünlerini tüketiciye sunduğu e-pazaryerlerinde bazı firmaların indirim yaptığını duyurmasına karşın aslında fiyat artırdıklarına ilişkin şikayetler de söz konusu oluyor.

Şikayetler üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, 14 Kasım’daki toplantısında e-ticaretteki indirim reklamlarını masaya yatırdı. Özellikle “önce zam, sonra indirim” gibi yöntemlerle tüketicileri aldatan firmalara ağır cezalar uygulanması bekleniyor. Cezaların belirlenmesinin ardından, para cezalarının bu hafta e-ticaret platformlarında ürünlerini satışa sunan firmalara tebliğ edilmesi öngörülüyor.