“Yaşayan Müzeler” DPÜ’ye değer katıyor

“Yaşayan Müzeler” DPÜ’ye değer katıyor

“Yaşayan Müzeler” DPÜ’ye değer katıyor

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) bünyesinde “Yaşayan Müze” ilkesiyle faaliyet gösteren Özel Dumlupınar Üniversitesi Müzesi ve Özel Ahmet Yakupoğlu Müzesi, 2023-2024 Akademik Yılı’nda anaokulundan lisansüstüne kadar her yaş grubundan öğrencilerin yanında öğretmenlerin, akademisyenlerin ve sanatseverlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.
DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki Müze Müdürlüğü tarafından yönetilen ve “Yaşayan Müze” ilkesini benimseyen özel nitelikli Dumlupınar Üniversitesi ve Ahmet Yakupoğlu Müzelerinde farklı niteliklerde eğitim-öğretim faaliyetleri gerçekleştiriliyor.
Evliya Çelebi Yerleşkesinde merkezi bir konumda olan Özel Dumlupınar Üniversitesi Müzesi’nin kapalı ve açık hava sergileme alanı, Güzel Sanatlar Fakültesinin formasyon ve desen, Fen Edebiyat Fakültesinin Arkeoloji Bölümü’nün ise mimari çizim dersleri için ideal bir eğitim ortamı sağlıyor. Lise öğrencilerinin de ilgisini çeken Dumlupınar Üniversitesi Müzesi, uluslararası öğrencilerin yanında Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor. Son olarak Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programı kapsamında Malatya’dan Kütahya’ya gelen Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ve öğretmenlerinin beğenisini kazanan müzenin bahçesinde yer alan megaron planlı yapı maketi ise okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine arkeolojik kazı pratiği yapabilecekleri ve böylelikle sadece arkeolojiye değil kültürel mirasa da bakış açılarını geliştirebilecekleri bir kapı aralıyor.
Özel Ahmet Yakupoğlu Müzesi'nde ise bugüne kadar gerçekleştirilen paneller, açılan ve yakın zamanda açılacak geçici sergiler, atölye çalışmaları ve hazırlıkları yapılan konserlerle yalnızca Türkiye'deki müzelere değil dünya müzelerine örnek olacak uygulamalara da imza atılıyor. İçerisinde barındırdığı 2 bin 200'e yakın kitap koleksiyonu ise araştırmacıların hizmetinde olan müzede, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencilerinin Sosyal Etkinlik dersi kapsamında haftalık ziyaretleri sayesinde bir eğitim-öğretim alanı işlevi de görüyor.
Her iki müze her geçen gün artan ziyaretçi sayısı ve alınan olumlu geri dönüşlerle daha geniş kitlelere hitap etmek için çalışmalarını sürdürüyor.